logo start up projects

Concurență acerbă pentru granturile pentru investiții. Valoarea proiectelor, de până la 7 ori mai mare decât bugetul Măsurii 3

Stiri

Un număr de 27.736 de IMM-uri s-au înscris pentru a obține fonduri nerambursabile cu valori cuprinse între 50.000 și 200.000 de Euro pe Măsura 3 „Granturi pentru investiții” din cadrul schemei de ajutor de stat instituită prin ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 130 din 31 iulie 2020. Înscrierile s-au încheiat vineri, 29.01.2021, la ora 20.00. Daca toate aceste firme ar fi aplicat pentru valoarea maxima a ajutorului de stat la care au dreptul (potrivit datelor financiare din 2019), valoarea totală a proiectelor ar fi de peste șapte ori mai mare decât bugetul alocat Măsurii 3.

„Concurența acerbă pe granturi de investiții dovedește dorința IMM-urilor de a-și consolida și reinventa afacerile pentru a depăși perioada de criză economică generată de pandemie. Câștigători programului vor fi departajați în funcție de valoarea contribuției proprii. Granturile de investiții sunt percepute drept un fel de vaccin economic anti-covid 19”, a declarat Andreea Kohalmi-Szabo, general manager al Commonwealth Consulting (startupprojects.ro).

Dintr-un număr de 27.229 aplicanti analizați, peste 98% sunt eligibili din prisma datelor financiare si a formei de organizare, iar 83% ar putea obține punctaje maxime, de 100 de puncte. Suma maximă care ar putea fi solicitată de aplicanți reprezintă, in medie 744% din bugetul Măsurii 3.

 Proiecte inscriseProiecte eligibile inscriseProiecte neeligibile inscriseProiecte ce pot obtine punctaj maxim inscriseSuma maxima solicitata pe regiuneProcent acoperire buget
Bucuresti-Ilfov410940436636092906887479837.30%
Nord-est339733415626532009278676583.28%
Nord-vest5225516263453733946143951204.12%
Sud Muntenia314030964426052014414557650.53%
Sud-Est292428893524221853620266634.06%
Sud-Vest240123574418571380279842586.14%
Centru360135623929812252728075828.56%
Vest242923804919531460449305630.72%

*estimări startupprojects.ro

Cele mai multe proiecte au fost depuse in Regiunea de dezvoltare Nord-Vest. Suma maximă care ar putea fi solicitată de aplicanți reprezinta 1204% din bugetul alocat acestei regiuni pe Măsura 3.

Cele mai puține proiecte, au fost depuse in Regiunea de dezvoltare Sud-Vest. Suma maximă care ar putea fi solicitată de aplicanți reprezinta 586% din bugetul alocat acestei regiuni pe Măsura 3.

Datele au fost obținute cu ajutorului unei aplicații de business intelligence aparținând Commonwealth Consulting, care corelează date publice ale Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului si ale Ministerului Finanțelor Publice. În metodologia aplicației, au fost avute în vedere profitul brut pe 2019 raportat de aplicanți (sensibil diferit de profitul operațional avut în vedere la calculul valorii maxime a grantului pe Măsura 3)  și sediul social al aplicanților (in contextul in care nu exista momentan date publice despre locația derulării proiectelor de investiții).

Proiectele urmează să fie evaluate până la 30 iunie 2021, iar plățile în cadrul măsurii vor fi efectuate până la 31 decembrie 2023, conform schemei autorizate CE sub nr 58166/27.8.2020 și OUG nr 199/2020. Bugetul total alocat măsurii este de 550.000.000 euro (2.661.725.000 lei).

Obiectivul principal al Măsurii 3 îl constituie acordarea de sprijin financiar pentru investiții din fonduri externe nerambursabile, aferente Programului operațional Competitivitate 2014-2020, denumit în continuare POC, în contextul crizei provocate de COVID-19, pentru IMM-urile a căror activitate a fost afectată de răspândirea virusului SARS-CoV-2 sau a căror activitate a fost interzisă prin ordonanțe militare pe perioada stării de urgență sau îngrădite pe perioada stării de alertă.

  

STATISTICA REGIONALĂ* La un număr de 27.229 aplicanți analizați

Regiunea de dezvoltare Nord-Vest

Cei mai mulți aplicanți au fost înregistrați în regiunea de dezvoltare Nord-Vest, aceștia având posibilitatea de a solicita de peste 12 ori alocarea financiară pe regiune. Dintre cele 5225 societăți aplicante, 5162 sunt eligibile, iar 4537 puteau aplica cu punctaj maxim.

JudetProiecte inscriseProiecte eligibile inscriseProiecte cu punctaj maxim inscrise
Satu-Mare480478421
Maramures778769647
Bistrita-Nasaud475472430
Cluj204320111793
Salaj308308272
Bihor11411124974

 

Regiunea de dezvoltare București – Ilfov

Și în regiunea de dezvoltare București Ilfov au fost înscrise 4109 proiecte, dintre care 4043 eligibile, iar 3609 puteau aplica pentru punctajul maxim.

JudetProiecte inscriseProiecte eligibile inscriseProiecte cu punctaj maxim inscrise
Bucuresti331932712917
Ilfov790772692

Regiunea de dezvoltare Centru

Competiția a fost acerbă și în regiunea de dezvoltare centru, unde 3601 firme au decis să aplice. Dintre acestea 3562 sunt eligibile, iar 2981 aveau posibilitatea de a aplica pentru punctajul maxim.

JudetProiecte inscriseProiecte eligibile inscriseProiecte cu punctaj maxim inscrise
Alba646639511
Sibiu679672573
Mures737731630
Harghita382377307
Covasna162161116
Brasov995982844

 

Regiunea de dezvoltare Nord-Est

3397 aplicanți din regiunea de dezvoltare Nord-Est au aplicat pentru a obține finanțarea prin granturile de investiții. Dintre aceștia, 3341 pot fi eligibili prin prisma datelor financiare, iar 2653 pot aplica pentru punctaj maxim.

JudetProiecte inscriseProiecte eligibile inscriseProiecte ce pot obține punctaj maxim inscrise
Suceava841823616
Botosani334326251
Neamt334332271
Iasi11081090885
Bacau528521427
Vaslui252249203

 

Regiunea de dezvoltare Sud-Est

2925 aplicanți din regiunea de dezvoltare Sud-Est au aplicat pentru a obține finanțarea prin granturile de investiții. Dintre aceștia, 2890 pot fi eligibili prin prisma datelor financiare, iar 2422 pot aplica pentru punctaj maxim.

JudetProiecte inscriseProiecte eligibile inscriseProiecte cu punctaj maxim inscrise
Vrancea345343278
Buzau425422346
Galati469465384
Braila217213168
Tulcea283279229
Constanta118611681017

Regiunea de dezvoltare Sud – Muntenia

3141 aplicanți din regiunea de dezvoltare Sud-Muntenia au aplicat pentru a obține finanțarea prin granturile de investiții. Dintre aceștia, 3097 pot fi eligibili prin prisma datelor financiare, iar 2605 pot aplica pentru punctaj maxim.

JudetProiecte inscriseProiecte eligibile inscriseProiecte cu punctaj maxim inscrise
Arges1006996876
Prahova832819683
Dambovita449443364
Teleorman264256199
Giurgiu222218182

Regiunea de dezvoltare Sud-Vest Oltenia

2401 aplicanți din regiunea de dezvoltare Sud-Vest Oltenia au aplicat pentru a obține finanțarea prin granturile de investiții. Dintre aceștia, 2357 pot fi eligibili prin prisma datelor financiare, iar 1857 pot aplica pentru punctaj maxim.

JudetProiecte inscriseProiecte eligibile inscriseProiecte cu punctaj maxim inscrise
Gorj443434324
Valcea443432337
Olt377373313
Dolj943929741
Mehedinti195189142

Regiunea de dezvoltare Vest

2340 aplicanți din regiunea de dezvoltare Vest au aplicat pentru a obține finanțarea prin granturile de investiții. Dintre aceștia, 2381 pot fi eligibili prin prisma datelor financiare, iar 1954 pot aplica pentru punctaj maxim.

JudetProiecte inscriseProiecte eligibile inscriseProiecte cu punctaj maxim inscrise
Timis124712251023
Arad562545460
Caras-Severin191184136
Hunedoara430427335

Ți-a plăcut articolul? Distribuie-l pe social media!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Articole similare...

Lasă un răspuns

Abonează-te la newsletter

Știri recente

Vrei să aplici pentru fonduri nerambursabile?

Află ce opotrtunități de finanțare sunt disponibile